İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Osmaniye Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

İlimiz Merkeze Bağlı Ortaokullarda Düzenlenen Afet Bilinci Konulu Eğitimler Tamamlandı 15 Aralık 2017

AFETE HAZIR TÜRKİYE projesinin bir kolu olan AFETE HAZIR OKUL projesi  kapsamında Osmaniye İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce 13.11.2017- 14.12.2017 tarihleri arasında, bir program dahilinde İlimiz Merkeze bağlı Ortaokullarda düzenlenen Afet Bilinci konulu eğitimler tamamlandı. Yoğun bir tempoda gerçekleştirilen eğitimler ile İlimiz Merkeze bağlı 35 Ortaokul ziyaret edilip, Uzman Eğitmenler tarafından 3905 öğrenciye afetler ve deprem hakkında bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışması yapıldı.3 Uzman Eğitmen, Yardımcı Memurlar ve Arama Kurtarma Teknisyenleri tarafından gerçekleştirilen eğitimlerde öğrencilere; afet türleri, depremin tanımı ve oluşumu, deprem riski açısından ülkemiz ve ilimiz, deprem öncesi alınması gereken önlemler, deprem sırasında doğru davranış şekilleri ve deprem sonrası yapılması gerekenler anlatıldı. Gerçekleştirilen tatbikatlar ile, ÇÖK-KAPAN-TUTUN ‘un öğrencilerin zihninde yer edinmesi sağlandı.  

8fb4f735 8e3b 4f77 bf98 7c4f089b1ab7

Okullarda gerçekleştirilen eğitimlerle afete hazır bir toplum oluşturmanın temellerini atıyoruz

Osmaniye AFAD İl Müdürü Sayın Serhat BULUT, ” AFETE HAZIR TÜRKİYE projesinin yerel düzeyde yürütülmekte olan AFETE HAZIR OSMANİYE projesi ile şu ana kadar ilimiz genelinde 17.989 kişiye ulaştık. Osmaniye’ deki tüm vatandaşlarımıza ulaşmak, öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Öncelikle uzman eğitmen sayımızı artırarak, hedeflerimiz doğrultusunda ilk adımı attık. Daha sonra İlimiz Merkeze bağlı Ortaokullara yönelik bir program düzenleyerek, öğrenci ve öğretmenlerimizde  afet bilinci oluşturmayı hedefledik; çünkü çok iyi biliyoruz ki şu anda eğitim verdiğimiz evlatlarımız  ileride  çok çeşitli mesleklere sahip olacakları  gibi evlatlarımız arasından mimar ve inşaat mühendisleri de çıkacaktır. Aldıkları eğitimlerin bilinciyle depreme dayanıklı  yapılar yapacaklarına da inanıyoruz. Yani başka deyişle; okullarda gerçekleştirilen eğitimlerle afete hazır bir toplum oluşturmanın temellerini atıyoruz. Tabi ki burada öğrencilerin ilgi ve istekleri de hiç şüphesiz  bizim çalışma isteğimizi arttıran etkenlerden biri olarak yerini almaktadır.” dedi. 

İşyerlerinde de Sivil Savunma Planı kapsamında denetimlerimiz  devam ediyor

Açıklamalarının devamında BULUT; ”Çalışmalarımızı okullarla sınırlı tutmuyoruz. Okullardaki eğitimlerin yanında; AFETE HAZIR İŞYERİ projesi kapsamında İlimizdeki kamu kurum ve kuruluş ve özel sektör çalışanlarına da eğitimler veriyoruz. Bunun yanında kamu kurum ve kuruluş ve özel sektöre ait olan işyerlerinde de Sivil Savunma Planı kapsamında denetimlerimiz devam ediyor. İyileştirme Şube Müdürlüğümüz tarafından işyerlerinin yangın merdiveni, acil toplanma alanı, sığınak gibi afet ve acil durumlarda kullanılacak kısımlarının denetimi de yapılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

 

Son olarak BULUT, eğitim ve denetimlerin tüm hızıyla devam edeceğini, Osmaniye’yi olası bir afet ve acil duruma hazır hale getirmek için yeni projeler üzerine çalışmaların yapıldığından bahsetti.