İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Osmaniye Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Suriyeli Öğrencilerin Matematik Tırı Coşkusu 08 Şubat 2018

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde başlatılan Türkiye Akademik ve Bilimsel iş Birliği Projesi kapsamında Yunus Emre Enstitüsü; Türk kültür, sanat ve tarihi değerlerinin tanıtımı ve Suriyeli misafirlerin Türkiye'ye uyumu amacıyla matematik tırı, 2 gün boyunca Cevdetiye Geçici Barınma Merkezindeki 9-18 yaş aralığındaki Suriyeli misafirlerle buluşturuldu. Matematik tırına büyük ilgi gösteren Suriyeli öğrenciler, günlük hayattaki matematiğe farklı bir bakış açısıyla bakmanın mutluluğunu yaşadılar. Tırdaki çeşitli akıl ve zeka oyunlarıyla öğrenciler,  bir durumun sonucuna farklı çözüm teknikleri ile ulaşabileceklerini öğrendiler.

Ayrıca; İlimiz Merkez Cahit Zarifoğlu İmam-hatip Ortaokulu 8/D sınıfı öğrenci  velilerinin okul sonrası düzenlemiş olduğu etkinlikle matematik tırını ziyaret ettiler.                  

Matematik tırını Osmaniye Afet ve Acil Durum İl Müdürü Sayın Serhat BULUT da ziyarette bulunup; Suriyeli öğrencilerle matematik oyunları oynadı. Daha sonra konuyla ilgili açıklama yapan BULUT ,”Günlük hayatta kullandığımız matematiğe farklı bir bakış açısı kazandıran ve ayrıca okullarda eğitimi verilen matematiğin soyut olmaktan çıkarıp, somut bir hale gelmesini sağlayan bu projeyi oldukça başarılı buluyorum. Sadece öğrencilere değil, her yaş grubuna hitap eden bu projede görevli öğretmenlerimize ve çalışanlara en içten şükranlarımı sunarken, kendilerine gerçekleştirdikleri çalışmalarda başarılar diliyorum. Ayrıca bu etkinlik; Geçici Barınma Merkezindeki Suriyeli öğrencilerle, bizim öğrencilerimizin aynı projede bir araya getirilerek kaynaştırılmaları açısından da önem arz etmektedir.” dedi.