İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Osmaniye Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Osmaniye AFAD İl Müdürü Sn. Serhat BULUT’ tan Yayımlanan Türkiye Deprem Tehlike Haritası İle İlgili Basın Açıklaması 12 Nisan 2018

Osmaniye İl Afet ve Acil Durum Müdürü Sayın  Serhat BULUT, yayımlanan Türkiye Deprem Tehlike Haritası hakkında vatandaşlarımızı bilgilendirmek için açıklamada bulundu.

Açıklamasına deprem tehlike haritasının tanımıyla başlayan Sayın BULUT; “Türkiye Deprem Tehlike Haritası yayımlandıktan sonra, bir bilgi karmaşası yaşandı. Bu bilgi karmaşasını bir nevi netleştirmek için öncelikle deprem haritası nedir ve ne değildir konusunda bilgi vermek istiyorum. Türkiye Deprem Tehlike Haritası,  AFAD Ulusal Deprem Araştırma Programı (UDAP) tarafından desteklenen Türkiye Sismik Tehlike Haritasının Güncellenmesi başlıklı proje ile kamu ve üniversite işbirliği kapsamında hazırlanan, deprem tehlikesini en büyük yer ivmesi cinsinden gösteren bir haritadır. Yayımlanan Türkiye Deprem Tehlike Haritası, kesinlikle bir risk haritası değildir. Bu harita bir tehlike haritasıdır. Bu haritanın risk haritası olabilmesi için harita üzerindeki yapıların ve nüfusun deprem anında etkilenme durumunu bilmek, ekonomik kayıpları saptamak ve depremin çevreye vereceği zararları hesaplayıp, bu zarar ve kayıp sonuçlarının gösterilmesi gerekir.

Türkiye Deprem Tehlike Haritası ile; “deprem bölgesi” kavramı ortadan kaldırılmıştır. Bunun yerine yeni haritada en güncel deprem kaynak parametreleri, deprem katalogları ve yeni nesil matematiksel modeller dikkate alınarak hazırlanan  en büyük yer ivmesi değerlerine yer verilmiştir. Bu ivmeler haritanın sol alt köşesinde PGA 475 ile ifade edilmektedir.

Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası uygulamasını incelemek isteyen vatandaşlar, Türkiye Deprem Tehlike Haritaları İnteraktif web uygulamasının    (https://tdth.afad.gov.tr/) sol üst bölümünde yer alan “raporlama” sonra da “koordinat bilgileri”  bölümüne girerek, erişmek istedikleri yerin deprem tehlikesini görebileceklerdir. Adres bilgilerini girerek istediğiniz yerin deprem tehlikesini öğrenebileceksiniz. Adresi girdiğiniz yerin,  haritanın sol alt köşesinde bulunan PGA 475 değerini ölçü olarak alacaksınız. PGA 475 değeri arttıkça renkler koyulaşmakta; bu da sorgulanan adres için deprem tehlikesinin arttığını göstermektedir.

Yeni haritaya göre; toplam 52 il merkezinin deprem tehlike değeri değişmiş olup; 46 il merkezinin deprem tehlikesi azalırken, 6’sının ise yükselmiştir.  Osmaniye ise, deprem tehlikesi azalan 46 il merkezi arasında yer almaktadır.” dedi.

En son 1996 yılında yürürlüğe giren Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası, AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından yenilenmiş, 18 Mart 2018 tarih ve 30364 sayılı (mükerrer) Resmi Gazete’ de yayımlanmış olup; yeni harita 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girecektir.