İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Osmaniye Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Dünya Afet Riskleri Azaltılması Günü Etkinlikleri Kapsamında Özel Ender Koleji'nde Afet Farkındalık Eğitimi Verildi 15 Ekim 2018

Osmaniye İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından, Dünya Afet Riskleri Azaltılması Günü etkinlikleri kapsamında İlimizde bulunan Özel Ender Koleji öğretmen ve öğrencilerine Afet Farkındalık Eğitimi  verildi.

Eğitim Osmaniye İl Afet ve Acil Durum Müdürü Sn. Serhat Bulut'un konuşmasıyla başlarken, Sn. Bulut öncelikle Dünya Afet Riskleri Azaltılması Günü hakkında öğretmen ve öğrencileri bilgilendirdi. Konuşmasına devam eden Sn. Bulut şu konuşmasında şu ifadelere yer verdi :

"Biz, AFAD olarak her vatandaşımızın bir afet anında kamu hizmetlerinden eşit ve eksiksiz olarak faydalanmalarını sağlayacak her türlü önlemi alma çalışmalarına  devam etmekteyiz.

AFAD tarafından başlatılan “Afete Hazır Türkiye” projesi kapsamında da vatandaşlarımıza Afet Bilinci Eğitimi verilmeye devam edilerek, afetler konusunda bilinçli bir toplum oluşturma hedefinde emin adımlarla ilerlemekteyiz. Bugüne kadar İlimizde genelinde yaklaşık olarak 24.000 kişiye eğitim verildi. Okullarda ve çeşitli eğitim birimlerinde gerçekleştirdiğimiz çok sayıda eğitici çalışmaların yanı sıra, deprem simülatöründe deprem olayı canlandırılarak, deprem anındaki doğru davranış şeklini tırı ziyaret eden vatandaşlarımızın görmesini sağladık. Bunun yanında tatbikat ve bilgilendirme bilgilendirme çalışmalarını sürdürüyoruz.

 Afetlerden çok fazla etkilenen ve yüksek derecede riskli bir coğrafyada yaşıyoruz. Afetlere yol açan tehlikeleri tamamen önleyemeyeceğimizi, ancak zararlarını azaltma imkânına sahip olduğumuzu da bilmekteyiz. Bunun için AFAD olarak; “Afet olduktan sonra ne yapacağız sorusu yerine, afet olmadan önce neler yapacağız sorusuna” özel önem ve ağırlık veriyor, çalışmalarımızı da yoğunlukla bu yönde yürütüyoruz.

 Nihai hedefimiz, yürüttüğümüz afetlere hazırlık ve risk azaltma çalışmaları çerçevesinde; tüm vatandaşlarımızda afet bilincinin yerleşmesini ve “Afete Hazır Türkiye” projesi kapsamında  afet zararlarının minimum seviyeye inmesini sağlamaktır.

Ayrıca siz değerli öğretmen ve öğrencilere ilginizden dolayı teşekkür eder, hayat boyu başarılar dilerim. "

Afet Bilinci Eğitimine devam etmek  üzere söz alan Eğitim Uzmanı Ekrem Küpelioğlu, eğitimin ardından öğrencilerin sordukları soruları cevapladı.

Özel Ender Koleji İlkokul - Ortaokul Müdürü Sn. Gülhan Hergüner'in teşekkür konuşması ve Sn. Bulut'a çiçek takdim etmesiyle eğitim sonlandı.