İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Osmaniye Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

TAMP (Türkiye Afet Müdahale Planı) Kapsamında Sel ve Heyelan Konulu AYDES Masabaşı Tatbikatı Yapıldı 02 Kasım 2018

Osmaniye İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından yerel düzey hizmet grubu yöneticilerinin katılımıyla Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında, il kurtarma ve yardım komitesinin görevlerini de yerine getirecek olan il afet ve acil durum koordinasyon kurulu üyelerinin katılımıyla, Masabaşı Tatbikatı yapıldı. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Kriz Merkezi’nde gerçekleşen tatbikata Vali Ömer Faruk Coşkun, Garnizon Komutanı Topçu Albay Emin Yılmaz Sancaktar, Belediye Başkan Vekili Abdullah Bukan, Vali Yardımcısı Hakan Ezgi, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Hacı Ali Büber, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Yanık, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Serhat Bulut ile kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri katıldı.
 
Tatbikat öncesinde Vali Coşkun, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından arama kurtarma çalışmaları sırasında kullanılan araçların sergilendiği bölümde incelemelerde bulunarak; personel, araçların kullanımı ve yapılan hizmetler hakkında bilgi aldı.
 
Tatbikat, sel afeti senaryosunun sunumu ile başladı.  Tatbikatta, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Serhat Bulut tarafından, hazırlanan senaryoya uygun olarak sorumlu kurum ve kuruluşların Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında ve AYDES (Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi) Sistemi üzerinden ilgili hizmet gruplarının veri girişi, raporlama ve talep yönetimi konularında bilgi verildi.
 
Tatbikatın sonunda konuşan Vali Coşkun, ülkemizin bulunduğu coğrafi konum itibari ile doğal afetlerle her an karşı karşıya bulunmakta olduğunu, en çok can ve mal kayıplarına neden olan afetin ise deprem kaynaklı olduğunun bilindiğini ifade ederek, “İlimiz Osmaniye, ülkemizin güneyinden geçmekte olan Doğu Anadolu fay hattı üzerinde yer almaktadır. Deprem haricinde, sel ve heyelan gibi diğer afet türleri de zaman zaman yaşanmaktadır. Afetler sonrasında can ve mal kayıpları ile ekonomik, sosyal ve çevresel zararların meydana gelmesi karşısında yara sarma yaklaşımı yerine, çağdaş afet yönetiminin en önemli aşamalarından birisi olan risk azaltma çalışmaları da ülkemizde önem kazanmış ve bu yöndeki çalışmalar hız kazanmıştır. Afetlerle mücadele kapsamında, ülkemizde yeni bir yapılanmaya gidilmiş, Türkiye Afet Müdahale Planı hazırlanmıştır. Planın amacı; afet ve acil durumlara ilişkin müdahale çalışmalarında görev alacak hizmet grupları ve koordinasyon birimlerine ait rolleri tanımlamak, afet öncesi, afet sırasında ve sonrasındaki müdahale planlamasının temel prensiplerini belirlemektir. Ayrıca bütünleşik afet yönetiminin tüm aşamalarının elektronik ortamda takip edilmesi ve karar vericilerin, afet yönetim süreçlerinde ihtiyaç duydukları verileri süratli ve en doğru şekilde elde etmesine imkân sağlamak maksadıyla coğrafi bilgi sistemi (CBS) tabanlı bir yazılım olan Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi (AYDES) uygulamaya geçmiştir. İşte bu amaçla, Türkiye Afet Müdahale Planı’na uygun olarak, Osmaniye Afet Müdahale Planı hazırlanmış, plana uygun olarak da her yıl, saha ve masabaşı tatbikatları yapılmaktadır.” dedi.
 
Konuşmasının devamında yerel düzeyde, Osmaniye İl Afet Müdahale Planı’nda ana çözüm ortağı olan kamu kurum ve kuruluşlarının araç, malzeme, personel, haberleşme gibi hususlara dikkat etmeleri ve yaşanabilecek afetlere karşı hazırlıklı olmaları gerektiğini de vurgulayan Vali Ömer Faruk Coşkun, “Kısacası planların sadece kâğıt üzerinde kalmaması, pratikte de uygulanabilirliğinin görülmesi gerekmektedir. Bu amaçla, Osmaniye Afet Müdahale Planı’nın uygulanabilirliğini arttırmak, kamu kurum ve kuruluşlarda farkındalık oluşturmak, kurumlar arası iş koordinasyonu artırmak ve planlardaki olası çakışma ve eksiklikleri tespit etmek edebilmek amacıyla bugün AYDES sitemi üzerinden masabaşı tatbikatı yapılmaktadır. Tüm kurumlarımızın kendi üzerine düşen görevleri layıkıyla yerine getireceğine olan inancımız tamdır. Güzel ülkemizde ve Osmaniye’mizde hiçbir afetin yaşanmamasını temenni ediyorum.” dedi.
 
Vali Coşkun’un konuşmasının ardından AYDES’i (Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi) anlatan kısa film sunuldu. Katılımcıların fikir ve görüşlerini dile getirmesi ile tatbikat sona erdi.
 
Haber Metni Kaynağı: :  http://www.osmaniye.gov.tr